Miért adsz ki pénzt? Vásárlás pszichológiája 1. rész
Vásárolni akartam egy konyhai kisgépet, általában vagy a turmixgép, vagy a vízforraló, amit cserélni kell, a többi viszonylag jól működik. Növényi étrenden élek, így a turmixgép elengedhetetlen számomra, pl: növényi tejfölök, tejek, szószok készítéséhez, főleg reggeli turmixokhoz, és zöld levekhez. Ennek a kis történetnek több tanulsága is van, hátha te is tanulhatsz belőle, megosztom. (Nem konyhai kisgép a lényeg, hanem a story és ki mit von le belőle.)
Mi az, amit szemrevételezünk ilyenkor?
MIT is akarok venni, mihez kell, mi a CÉLOM vele, milyen teljesítmény kell hozzá, milyen a működése, MIT is tud, (ha túl sokat, túl kombinált pl: konyhai mindent tudó kisokos, akkor az mindig hibázik valahol és nem is tartós, én naponta többször használom) kell-e hozzá átalakító vagy sem, (bár azt küldenek ilyenkor). Mennyire hangos, zavaró-e a fülnek hosszabb távon, vagy van-e csendesebb változata, mennyi fér bele, űrtartalom, ugye ez azért is lényeges, mert hányszor kell újra elkészíteni pl: egy növényi tejfölt, az egy literes éppen jó. Milyen az anyaga, pvc, vagy üveg, (az üveg nehezebb tény, de sokkal könnyebb tisztán tartani, mint a műanyagot. Milyen a teljesítménye a gépnek, kihozza-e a maximumot, pl: gyümölcscentrifuga vagy prés nagyon nem mindegy, egy csigás vagy két csigás, milyen márka. Fordulatszámok, és pontosan MIT is tud. És ha mindezeknek megfelel, utána jön még pár lényeges tényező.
Külcsín. Méret, szín, kinézet, forma, illeszkedjen a konyha milliőjébe, (van, akinek ez nem fontos, csak működjön, de még is csak mindennap ezt fogom nézni, használni, hosszútávra tervezek nem egy hétre, vagy pár napra.) és lehetőleg elférjen a kis konyhámban is.
Ha ez meg van, jön az ár, és nem azaz első, hogy nekem megfelel-e hanem, hogy azaz ár amit elkérnek érte, tükrözi-e azt a tényt, amit nyújtani tud számomra? Ez most lehet így furán hangzik, szóval, ha valaki nem értené kifejtem. Ami megfelelne számunkra általában, ami nagyon olcsó, nyilván ki ne akarna valaki valami értékeset kedvező áron? Ilyenkor mondjuk azt, hogy jó áron vettük, vagy jó akció volt, jól kifogtuk, szerencsénk volt! Pl. kapsz egy Samsung Galaxyt 20.000 Ft-ért, vagy VR-t 60.000 Ft-ért, vagy egy könyvet 1000 Ft-ért nagggggyon jó vásárt csináltál, főleg ha használod vagy eladod drágábban. (Kerestél vele.) Szóval van egy ár, és van egy érték. És ennek a kettőnek illeszkednie kell egymáshoz. Persze mindig vannak átverések meg átfedések, mikor vettél egy nagyon drága terméket és használtad egy hétig, és fordítva is igaz, mikor a nagyitól kapott diódarálód még mindig működik (nálam is ez a helyzet). Az ár általában tükrözi a terméket is, általában, nem mindig.
A gond ott van, mikor valaki nem jól méri fel mit is akar, mire akarja, csak az árat nézi, minőséget nem, (nem beszélve szállítási költség, visszáru csere, macera, stb…) és nem jó dolgokhoz viszonyítja az árat. Hát persze hogy drága lesz mondjuk egy Frida Khalo kávéfőző ami szép is, márkás is, ugyanúgy kotyogtassa a kávét, mint a 6000 Ft-os társa. Persze hogy drága az 500.000 Ft-os iPhone, ha nekünk elég egy 65.000 Ft-os Galaxy. Attól függ MIT, MIRE, MENNYIT fogjuk használni. MI a CÉLUNK vele. Az embereknek a fejében dőlnek el kell-e egy termék, és megveszi-e nem az ár lesz az elsődleges, hidd el, erre épülnek a reklámok, marketingek és az áruhitelek. Ez tény, lehet te nem így vásárolsz, én is kerülöm az áruhitelt ettől függetlenül lehet, olyan élethelyzet mikor részletre veszel meg valamit, mert kell, pl: autót a munkádhoz, mert kell, vagy mosógépet, mert épp ”felmondott” otthon, és kell.
Most hogy ezt jól kiveséztem visszatérve, ha veszünk valamit, (bármit) és még mindig árnál tartva, jó pár dolgot megvizsgálunk. Szállítás van-e vagy ingyenes, más cégnél éppen mennyibe kerül, és megéri-e az árat. Általában ugye ezeket nézzük. Mi az, ami még bekapcsol az agyba? Ha túl olcsó, nem vesszük meg, hacsak nem hétvégi nyaralóba lesz, nem mindennapi használatra. Ha közepes áron van az jó, kb. használjuk egy-két évet. Ha drágább kategóriába tartozik, akkor számolunk azzal, (elméletileg) hogy ez hosszú távú kapcsolat lesz, és nem hagy minket cserben a motorja legalább 10 évig! (Van ilyen konyhai gépem nekem is, ami 100.000 Ft-nyi nagyságú érték és lassan 20 éves.) Te hogy vásárolsz?
Ha mindez meg van, akkor még van két nagyon fontos tényező, mielőtt berakod a kosárba és megnyomod a vásárlás gombot és fizeted a számláról a pénzt! Ezt a kettőt sohasem szabad kihagyni, feltéve, ha nem szórod a pénzt, és neked nem mindegy! Ezt következő írásomban elárulom, mi az.
Amúgy csak szólok, ha érdekelne, hogyan lehet elkészíteni a növényi tejfölt, tejet, szószokat, tortákat, magyaros ételeket nyersen, növényi összetevőkből tudok ebben is segíteni 20 éve így élünk és tanítom. (Bár nem ez a mondandóm fő célja, hanem hogy kifejtsem a vásárlói gondolkozást, és teljesen mindegy miről van szó, konyhai kisgépről, telefonról, vagy egy oktatásról.)
Nagy Szaffina
Spirituális tanító, író
Kép: saját
Weboldal: https://www.nagyszaffinaeletmuvei.hu
Kövess be Facebookon is ITT:
Nagy Szaffina Életművei Facebook oldalam:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100056345111650
Más Világban Élek: